Operacja jest całkowicie niebolesna. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się nieinwazyjne znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu.

 

Wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej związane z operacja zaćmy jest refundowane przez NFZ, jednak zwykle są to soczewki jednoogniskowe, nie korygujące prezbiopii.

 

To zależy od jakości widzenia w drugim oku. Jeżeli widzenie w drugim oku jest prawidłowe, to prowadzenie samochodu powinno być możliwe już kilka dni po operacji.

 

Istnieją różne soczewki wewnątrzgałkowe; np. wszczepiane do torebki na miejsce usuniętej własnej soczewki oraz tzw. fakijne soczewki, czyli wszczepiane jako kolejna soczewka do rowka rzęskowego, czyli do przodu od własnej soczewki, która pozostaje nienaruszona. Warunki danego oka, w tym parametry anatomiczne i wielkość wady wzroku oraz indywidualne oczekiwania pacjenta, w tym np. rodzaj wykonywanej pracy, stanowić mogą przeciwskazania do wykonania operacji. Kwestie te są szczegółowo analizowane i omawiane z pacjentem podczas kwalifikacji do operacji.

 
pl_PL