Platforma Edukacyjna dla pacjenta i lekarza

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi to zbiór najczęściej zadawanych pytań na temat korekcji starczowzroczności przez pacjentów. Odpowiedzi na pytania pacjentów udzielili eksperci z Polskiego Klubu Presbiopia 21.

Soczewki kontaktowe

Za pomocą soczewek kontaktowych można skutecznie skorygować praktycznie wszystkie wady wzroku, a pacjent z nich korzystający będzie lepiej widział niż w okularach. Okulary możemy schować do szuflady ale nie pozbywać się ich całkowicie, ponieważ mogą zdarzyć się sytuacje w których będziemy musieli je założyć zamiast soczewek.
Soczewki kontaktowe możemy podzielić:
– ze względu na materiał z którego są wykonane, na miękkie i twarde (dziś zwane stabilnokształtnymi);
– ze względu na budowę optyczną, na soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe i toryczne;
– ze względu na czas wymiany na soczewki roczne, kwartalne, miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe.
Tak najprościej można opisać obecne na rynku soczewki kontaktowe.
Cena soczewek kontaktowych zależy od tego do korekcji jakiej wady są przeznaczone, im mniej skomplikowana wada tym niższa cena i od tego jak często są wymieniane, im częściej wymieniane tym droższe. Koszt wysokiej klasy soczewek do korekcji krótkowzroczności, wymienianych  co miesiąc lub co dwa tygodnie,  to kilkaset złotych rocznie, ale soczewki jednodniowe przeznaczone do korekcji tej samej wady będą kosztowały ponad tysiąc złotych rocznie.
Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych, sposoby ich pielęgnacji oraz postępowanie w nietypowych sytuacjach związanych z ich stosowaniem powinny być szczegółowo przedstawione przez specjalistę w czasie pierwszej wizyty. Pacjent otrzymuje informacje na ten temat w postaci ustnej a także ulotek przygotowanych przez producentów soczewek kontaktowych w oparciu o zalecenia Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych. W trakcie stosowania soczewek kontaktowych należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń.
Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych jest bardzo proste, a jedynie obawa przed dotknięciem oka może być dla części pacjentów niewielkim utrudnieniem. Nauka zakładania i zdejmowania soczewek musi się odbyć pod okiem specjalisty w czasie pierwszej wizyty.
Soczewka kontaktowa to wyrób medyczny zakładany bezpośrednio na oko i znajdujący się na nim przez wiele godzin, dlatego musi być precyzyjnie przez specjalistę dopasowany do budowy oka. Sama moc to za mało żeby kupić soczewki.
Jeżeli wada na to pozwoli to możemy sięgnąć po multifokalne soczewki kontaktowe, które zapewnią nie tylko dobrą jakość widzenia do dali, ale pozwolą również wygodnie widzieć z bliska. Patrzenie na bliskie odległości zmienia się po 40-tym roku życia a multifokalne soczewki kontaktowe pozwalają temu zaradzić.
Istnieje kilka modeli soczewek kontaktowych, których można nie zdejmować przed spaniem, bo zapewniają oku właściwy dostęp tlenu i tak zostały zarejestrowane, jednak bez istotnych powodów nie należy sypiać w soczewkach.
Tak, ale wymagają interpretacji przez specjalistę, ponieważ nie są tym czym rozmiary obuwia, gdzie 42 to zwykle 42, a w przypadku soczewek kontaktowych 8.6 w jednym modelu soczewki to nie to samo co w innym.
Stosowanie soczewek kontaktowych w wodzie budzi kontrowersje i wiele czynników należy uwzględnić by bezpiecznie korzystać z soczewek kontaktowych w wodzie.  Jeżeli wada jest niewielka to lepiej zrezygnować z korzystania z soczewek w tym środowisku, a tam gdzie to konieczne należy ze specjalistą szczegółowo omówić jak w bezpieczny sposób  skorzystać z soczewek w wodzie.

Laserowa korekcja presbiopii

Zabiegowi mogą się poddać osoby po 40 roku życia. Nie ma górnej granicy wieku pacjentów kwalifikowanych do zabiegu.
Kryteria kwalifikacji do zabiegu:
– krótkowzroczność do -8,5 dioptrii;
– nadwzroczność do +3,5 dioptrii;
– astygmatyzm do 2,25 dioptrii;
– presbiopia u pacjentów emmetropijnych (czyli u osób, które nie mają wady wzroku do dali, ale potrzebują okularów do czytania);
– prawidłowe widzenie obuoczne;
– pozytywny wynik testu tolerancji monowizji tzw “cross-blur” test, który oceniany jest podczas badania kwalifikacyjnego do zabiegu.
Według opublikowanej literatury medycznej zabieg laserowej korekcji presbiopii jest bardzo bezpieczny.
Zabieg korekcji presbiopii jest całkowicie bezbolesny, a oczy znieczulane są kroplami. Przez około godzinę po zabiegu pacjent może odczuwać niewielkiego stopnia łzawienie i szczypanie, a  już kilka godzin po  może wrócić do normalnego funkcjonowania.
– Minimum tydzień przed zabiegiem nie nosić soczewek kontaktowych;
– Nie trzeba być na czczo, a wręcz zaleca się spożycie lekkiego śniadania przed zabiegiem;
– W dniu zabiegu nie nakładać na twarz żadnego makijażu ani kremów;
– Nie spożywać alkoholu 48 h przed zabiegiem;
– Ubrać się w wygodną odzież i buty;
– Zarezerwować około 2-3 godziny na pobyt w klinice;
– Warto mieć osobę, która może odebrać pacjenta po zabiegu.
Zabieg trwa kilkanaście minut, pacjent w klinice w dniu zabiegu przebywa kilka godzin.
Do zabiegu kwalifikuje się większość pacjentów po 40 roku życia. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, m.in.:
– ciąża i karmienie piersią;
– nieprawidłowe parametry rogówki;
– niedowidzenie z ostrością wzroku poniżej 0.9;
– brak prawidłowego widzenia obuocznego lub zez;
– zapalenia, zwyrodnienia, dystrofie rogówki;
– nasilony zespól suchego oka;
– zaćma upośledzająca widzenie;
– zaawansowana lub niekontrolowana jaskra;
– retinopatia cukrzycowa.
Już pierwsze minuty po zabiegu pacjent zauważa poprawę ostrości widzenia zarówno do bliży jak i do dali. W pierwszych tygodniach po zabiegu dochodzi do tzw. neuroadaptacji, gdzie mózg pacjenta adaptuje się do nowego sposobu widzenia na różne odległości.  Praktycznie już kilka godzin po zabiegu pacjenci funkcjonują normalnie ciesząc się dobrym widzenia na dal, bliż i odległości pośrednie.
Cena zabiegu obu oczy wynosi około 10 tys. złotych. U większości pacjentów zabieg wykonuje się tylko raz.
Nie, zabiegi laserowej korekcji wad wzroku nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Soczewki wewnątrzgałkowe

Jest kilka ograniczeń kwalifikujących pacjentów do zabiegu wymiany soczewki, lecz nie są to przeciwskazania bezwzględne. To zawsze lekarz indywidualnie ocenia czy możliwe jest wykonanie zabiegu. Ograniczenia to między innymi:
– choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, uniemożliwiają by pacjent leżał płasko i nieruchomo;
– choroba Parkinsona, powoduje mimowolne ruchy;
– klaustrofobia, pacjent boi się zakrycia twarzy;
– astma, choroby górnych oddechowe, przewlekła choroba oskrzeli;
– osoby z wysoka krótkowzrocznością.
Chirurgia soczewki jest jedną z najbardziej bezpiecznych dziedzin medycyny, a powikłania śródoperacyjne są rzadkie. Z uwagi na łatwiejszy przebieg, zabieg wszczepienia soczewki antypresbiopijnej jest bezpieczniejszy od operacji zaćmy. Wynika to m.in. z tego, że  operacja wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w celach antypresbiopijnych jest szybsza niż operacja zaćmy. Soczewka w przypadku zaćmy jest twardsza niż pierwotna, a do jej rozbicia używa się więcej ultradźwięków, które mogą uszkodzić rogówkę.
Powikłania po przeprowadzonym zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki zdążają się bardzo rzadko i najczęściej lekarz jest w stanie ocenić ryzyko wystąpienia powikłań na podstawie wywiadu.
Ryzyko powikłań mogą zwiększają:
– niektóre leki;
– wąska źrenica;
– podwichnięta soczewka.
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest polecany każdemu kto nie jest zadowolony z mniej inwazyjnych metod korekcji za pomocą okularów i soczewek kontaktowych oraz jest w stanie ponieść minimalne ryzyko wynikające z zabiegu operacyjnego. Pacjent musi być świadomy, że soczewki wieloogniskowe nie są rozwiązaniem idealnym. W niektórych przypadkach jakość widzenia może ulec nieznacznemu pogorszeniu po operacji, a rzadko mogą występować zjawiska fotooptyczne które utrudniają widzenie. W większości przypadków mijają one jednak z czasem. Występują u 10-20% przypadków. 95% pacjentów zgodziłoby się poddać operacji ponownie.
Pacjent powinni mieć świadomość ograniczeń obecnie stosowanych rozwiązań, np. soczewki te nie eliminują całkowicie konieczności korzystania z okularów do bliży przy długotrwałym czytaniu, ale w większości przypadków zwiększają zakres codziennej swobody.
Obecnie stosowanie techniki mikrochirurgii oka w tym także wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej polegają na zastosowaniu cięć o długości 2-3 mm, które nie wymagają zakładania szwów po operacji. Soczewka nie jest unerwiona, więc jej usunięcie nie boli. Zaś rogówka jest strukturą bardzo unerwioną, lecz bardzo dobrze poddaje się znieczuleniu za pomocą kropli. Pacjent podczas operacji jest cały czas świadomy, znieczulenie jest jedynie miejscowe,  czyli mięśnie okołogałkowe nie są porażone, a podczas zabiegu pacjent musi współpracować z lekarzem (np. nie może ruszać ani głową, ani okiem).
Soczewka składa się z torebki oraz istoty właściwej: jądra i kory. Podczas zabiegu usuwana jest istota właściwa, a następnie do pozostałej torebki wszczepiana jest soczewka sztuczna. Struktury te nie są unerwione dlatego pacjent nie czuje obecności nowej soczewki w oku.
Na cenę zabiegu składają się dwie części: koszt operacji oraz cena wszczepianej soczewki. Cena operacji to w zależności od ośrodka zwykle koszt około 2-3 tysiące złotych, a wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe kosztują od 1 do 3 tysięcy złotych.
Niestety obecnie zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki nie jest refundowany. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko operacje zaćmy, lecz nawet wszczepienie soczewki wieloogniskowej nie jest objęte refundacją.

Sekcja Polskiego Klubu Presbiopia 21

Polski Klub Presbiopia 21 powstał w kwietniu 2016 roku w Poznaniu z inicjatywy prof. nadzw. dr. hab. med. Andrzeja Grzybowskiego. Impulsem do stworzenia pierwszej w Polsce grupy ekspertów zajmujących się presbiopią była jednogłośna opinia środowiska o braku powszechnego dostępu do wysokiej jakości wiedzy z zakresu nowoczesnych metod korekcji starczowzroczności.

Klub zrzesza polskich oraz zagranicznych praktyków oraz profesorów okulistyki zajmujących się nowoczesnymi metodami korekcji starczowzroczności w Polsce.

Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21”

ul. Mickiewicza 24/3b
60-836 Poznań
woj. wielkopolskie
NIP: 7811880464

Śledź nasze profile społecznościowe

© 2020 ALL RIGHTS RESERVED.
pl_PL